Natur Gut,Penny Bio Porridge Früchte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 9.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.3g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.3% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Honey Monster Monster Wheat Puffs (Similarity score: 15.84)
- General Mills,cheerios Cheerios Édition Spéciale (Similarity score: 17.33)
- Seitenbacher Frühstücksmüsli (Similarity score: 18.22)
- Rewe Porridge Beere (Similarity score: 18.44)
- Enbio Bolitas De Maíz Con Miel (Similarity score: 18.90)
- Sapori Panforte Morbido (Similarity score: 19.27)
- Monoprix Bio,monoprix Muesli De Cereales Germées Fruits Rouges (Similarity score: 19.30)
- Hero Porridge (Similarity score: 19.43)
- Muesli Land Trauben Nuss Musli (Similarity score: 19.61)
- Fuchs Fuchs, Naturkost Müesli Ai Frutti Di Bosco (Similarity score: 19.64)
- Kelkin Pure Oat Muesli Fruit & Nut (Similarity score: 20.06)
- Deliciously Ella Berry Granola With Raspberries, Blackcurrants & Blueberries (Similarity score: 20.20)
- Apple Flavoured Rice Cakes (Similarity score: 20.75)
- Maline Thomas Brioche De Noël 2 Livres (Similarity score: 20.80)
- Flahavan’s Hi8 Muesli Original (Similarity score: 20.83)
Ingredients List
- Whole Grain Rolled Oats
- Sultanas
- Date
- Apricot
- Dried Apple
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)