Hero Porridge
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1502kj (359 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1502kj (359 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 13 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 13 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Natur Gut,penny Bio Porridge Früchte (Similarity score: 19.43)
- Crouton De Pain (Similarity score: 20.32)
- Banana & Cacao With Chia & Flaxseed (Similarity score: 20.60)
- Bon Et Bio Conchiglie (Similarity score: 21.74)
- Sapori Panforte Morbido (Similarity score: 21.77)
- Veritas Muesli De Avena Con Frutos Rojos (Similarity score: 22.09)
- Casino Muesli Floconneux Fruits & Graines (Similarity score: 22.60)
- La Villa Farfalle (Similarity score: 23.11)
- Bjorg Muesli Superfruits (Similarity score: 23.16)
- Ja! Natürlich Beeren Frühstück (Similarity score: 23.40)
- Combino Pajaritas Vegetales Con Tomate Y Espinacas (Similarity score: 23.66)
- Milaneza Aletria Capellini (Similarity score: 23.68)
- Milaneza Pastas Espirais Fusili (Similarity score: 23.68)
- Gallo Risottino (juste Du Riz, Des Carottes Et Des Tomates) (Similarity score: 23.71)
- Gittis Sport Müsli (Similarity score: 23.72)
Ingredients List
- Oat
- Apple Pieces
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)