Markal Flocons d'avoine - petits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.695652173913043% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.7% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tipiak Quinoa Blanc (Similarity score: 6.51)
- Tipiak Quinoa & Trigo (Similarity score: 6.52)
- La Vie Claire Trio De Quinoa Et Blé (Similarity score: 6.52)
- Forest Wholefoods Organic Hulled Millet (Similarity score: 7.49)
- Coeurdecereale Flocons D'avoine Cœur De Céréales (Similarity score: 8.49)
- Artisans Du Monde Trio De Quinoa Real (Similarity score: 9.65)
- Carrefour Quinoa Bio (Similarity score: 9.66)
- Monoprix Bio,monoprix,monoprix Exploitation Quinoa Blanc (Similarity score: 9.91)
- Quinola Mothergrain Quinoa Rouge (Similarity score: 9.98)
- Fytro Λευκό Κινόα (Similarity score: 10.72)
- Oryza Quinoa (Similarity score: 10.83)
- Bio Par Nature Quinoa Blanc Bio (Similarity score: 11.18)
- Delhaize Flocons D'avoine (Similarity score: 11.32)
- Delhaize Épeautre Soufflé (Similarity score: 11.40)
- Coeur De Céréale Flacon D'avoine Coeur De Céréale (Similarity score: 11.83)
Ingredients List
- Oat
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)