Tipiak QUINOA BLANC
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 9.23076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.2% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fytro Λευκό Κινόα (Similarity score: 5.03)
- Monoprix Bio,monoprix,monoprix Exploitation Quinoa Blanc (Similarity score: 5.15)
- Markal Flocons D'avoine Petits (Similarity score: 6.51)
- Tipiak Quinoa & Trigo (Similarity score: 7.25)
- La Vie Claire Trio De Quinoa Et Blé (Similarity score: 7.25)
- Quinola Mothergrain Quinoa Rouge (Similarity score: 7.51)
- Oryza Quinoa (Similarity score: 7.77)
- Jardin Bio,léa Nature Spaghetti Au Quinoa Curry Curcuma (Similarity score: 8.17)
- Forest Wholefoods Organic Hulled Millet (Similarity score: 8.70)
- ¡miau! Quinoa (Similarity score: 9.34)
- Coeurdecereale Flocons D'avoine Cœur De Céréales (Similarity score: 10.41)
- So Scottish Porridge Oats (Similarity score: 10.57)
- By Sainsbury's Scottish Porridge Oats (Similarity score: 10.57)
- Turini,marque Repère Coudes Rayés (Similarity score: 10.74)
- Lazzaretti,lazzaretti Enfants Pâtes Semi Complètes Animaux De La Ferme (Similarity score: 11.10)
Ingredients List
- White Quinoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)