Fytro Λευκό Κινόα
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1517kj (363 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1517kj (363 calories/kcal) |
| Fiber | 8.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.428571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.4% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monoprix Bio,monoprix,monoprix Exploitation Quinoa Blanc (Similarity score: 2.30)
- ¡miau! Quinoa (Similarity score: 4.70)
- Tipiak Quinoa Blanc (Similarity score: 5.03)
- Oryza Quinoa (Similarity score: 5.17)
- Jardin Bio,léa Nature Spaghetti Au Quinoa Curry Curcuma (Similarity score: 6.38)
- Migros,mbudget Panure (Similarity score: 7.21)
- Veritas Bulgur (Similarity score: 7.37)
- Quinola Mothergrain Quinoa Rouge (Similarity score: 7.57)
- Bio Village,marque Repère Préparation Pour Pain Multi Céréales (Similarity score: 7.83)
- Les Pates Celtes Torsades (Similarity score: 7.84)
- Edeka Bio + Vegan Quinoa Gepufft (Similarity score: 8.34)
- By Sainsbury's Scottish Porridge Oats (Similarity score: 8.35)
- So Scottish Porridge Oats (Similarity score: 8.35)
- Tipiak Quinoa & Trigo (Similarity score: 8.66)
- La Vie Claire Trio De Quinoa Et Blé (Similarity score: 8.66)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)