H.T. Traders Mini Chocolate Covered, Eclairs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1117kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1117kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 6.06g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.06g |
| Saturated Fat | 9.7g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 61.54822335025381% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 15 |
| Sodium | 91mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 91mg |
| Sugars | 14.55g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Profiterolles (Similarity score: 9.95)
- Coupe Profiteroles (Similarity score: 12.87)
- Finlandia Creamy Gourmet Cheese (Similarity score: 13.83)
- Tarta De Queso (Similarity score: 15.84)
- Bonneterre Mousse Au Chocolat (Similarity score: 17.08)
- Denali, Original Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 17.48)
- Eskigel Gelato (Similarity score: 17.96)
- Vanilla Flavored Ice Cream With A Fudge Ribbon In A Sugar Cone Dipped In Chocolate Flavored Coating Topped With Peanuts (Similarity score: 17.97)
- Ben & Jerry's,unilever Home Sweet Honey Comb (Similarity score: 18.23)
- Stroh's Ice Cream (Similarity score: 18.60)
- Simply Crafted Rich Swirls Of Coffee & Chocolate (Similarity score: 19.36)
- Peanut Butter Chocolate Chip Incredible Organic Ice Cream, Peanut Butter Chocolate Chip (Similarity score: 19.76)
- Häagen Dazs Dulce De Leche (Similarity score: 19.84)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Organic Mini Ice Cream Sandwiches, Fudge Mint Swirl (Similarity score: 20.12)
- La Vie Claire Mousse Au Chocolat (Similarity score: 20.58)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Dextrose
- Whole Milk Powder
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa Powder
- Cocoa Butter
- Egg Yolk Powder
- Stabiliser
- Mono And Diglyceriders
- Corn Starch
- Soya Lecithin
- Water
- Vanilla Flavouring
- Beta Carotene Color
- Vanilla Extract
- E1404
- E466
- Bourbon Vanilla Flavor
- Egg
- Cream
- Sugar
- Fortified Wheat Flour
- Palm Oil
- Vegetable Oil
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)