Coupe profiteroles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 12g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 63.1578947368421% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 63.2% |
| Saturated Fat Value | 12g |
| Score | 16 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Finlandia Creamy Gourmet Cheese (Similarity score: 12.17)
- H T Traders Mini Chocolate Covered, Eclairs (Similarity score: 12.87)
- Bonne Maman Moka (Similarity score: 14.47)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 15.88)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 15.88)
- Bonne Maman Bonne Maman Moka (Similarity score: 16.78)
- Häagen Dazs Helado Dulce De Leche Häagen Dazs (Similarity score: 17.04)
- Steve's Ice Cream Steve's, Ice Cream, Mexican Chili Chocolate (Similarity score: 17.48)
- Vanilla Flavored Ice Cream With A Fudge Ribbon In A Sugar Cone Dipped In Chocolate Flavored Coating Topped With Peanuts (Similarity score: 17.56)
- Chocolate Dipped Ice Cream Bars (Similarity score: 18.06)
- Peanut Butter Chocolate Chip Incredible Organic Ice Cream, Peanut Butter Chocolate Chip (Similarity score: 18.10)
- Eskigel Gelato (Similarity score: 18.27)
- Häagen Dazs Dulce De Leche (Similarity score: 18.64)
- Häagen Dazs Dulce De Leche (Similarity score: 18.64)
- Profiterolles (Similarity score: 19.04)