Peanut butter chocolate chip incredible organic ice cream, peanut butter chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1109kj (266 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1109kj (266 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.42g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.42g |
| Saturated Fat | 9.73g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64.69414893617021% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.7% |
| Saturated Fat Value | 9.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 24.78g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Häagen Dazs Dulce De Leche (Similarity score: 7.32)
- Häagen Dazs Helado Dulce De Leche Häagen Dazs (Similarity score: 7.62)
- Häagen Dazs Crème Glacée Dulce De Leche (Similarity score: 7.81)
- Ruby Jewel Oregon Mint With Chocolate Flakes Handmade Ice Cream (Similarity score: 9.15)
- Ben & Jerry's,unilever Home Sweet Honey Comb (Similarity score: 9.57)
- 2nd St Creamery Ice Cream (Similarity score: 9.94)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 10.08)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 10.08)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 11.18)
- Purple Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 11.18)
- Häagen Dazs Dulce De Leche (Similarity score: 13.45)
- Plant # 12 1733 Mango Ice Cream (Similarity score: 13.71)
- Hacendado Menta Choco Trozos (Similarity score: 14.57)
- Steve's Ice Cream Steve's, Ice Cream, Mexican Chili Chocolate (Similarity score: 14.73)
- Casino Profiteroles Coeur De Crème Glacée À La Vanille (Similarity score: 15.14)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Skimmed Milk
- Cane Sugar
- Chocolate Flavored Flakes
- Peanut Butter Base
- E410
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)