Stroh's Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1121kj (268 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1121kj (268 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.23g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.23g |
| Saturated Fat | 8.45g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 54.55132343447385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 85mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 85mg |
| Sugars | 22.54g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vanilla Flavored Ice Cream With A Fudge Ribbon In A Sugar Cone Dipped In Chocolate Flavored Coating Topped With Peanuts (Similarity score: 7.67)
- Extra Creamy Ice Cream (Similarity score: 11.60)
- Migros Cornet (Similarity score: 12.44)
- Denali, Original Moose Tracks Vanilla Ice Cream With Peanut Butter Cups And Famous Moose Tracks Fudge (Similarity score: 12.91)
- Profiterolles (Similarity score: 13.71)
- Finlandia Creamy Gourmet Cheese (Similarity score: 14.40)
- Häagen Dazs Dulce De Leche (Similarity score: 14.57)
- Little Moons Cookie Dough Ice Cream Bites (Similarity score: 14.60)
- Chocolate Moose Tracks Premium Ice Cream, Denali Chocolate Moose Tracks (Similarity score: 15.10)
- Eskigel Gelato (Similarity score: 15.21)
- 2nd St Creamery Super Premium Vanilla Ice Cream (Similarity score: 15.40)
- Häagen Dazs Favorite Selection (Similarity score: 15.62)
- Häagen Dazs Häagen Dazs Dule De Leche (Similarity score: 15.62)
- Häagen Dazs Dulce De Leche (Similarity score: 15.62)
- Häagen Dazs Helado Dulce De Leche (Similarity score: 16.29)
Ingredients List
- Milkfat
- Contains Less Than 2% Of Natural Flavor
- E412
- E471
- E415
- E433
- E466
- E407
- E160b
- Skimmed Milk
- Chocolate Fudge
- Sugar
- Corn Syrup
- Peanut Butter Cups
- High Fructose Corn Syrup
- Sweetcream Buttermilk
- Whey
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)