Great Lakes Cheese String Cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 335kj (81 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 335kj (81 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 150mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 150mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bio Village Gratin De Choux Fleurs (Similarity score: 9.91)
- Kirsty's Lentil Lasagne (Similarity score: 15.36)
- Kozyshack Chocolate Pudding (Similarity score: 16.02)
- Danone Requeijão Cremoso (Similarity score: 17.15)
- Nos Régions Ont Du Talent, Leclerc Gratin De Légumes À La Crème Fraîche ( Brocolis, Choux Fleur) (Similarity score: 18.03)
- Provolone (Similarity score: 18.38)
- Bj's Wholesale Club Corporate Brands Provolone Cheese (Similarity score: 18.84)
- Rustico Coconut Red Lentil Soup (Similarity score: 19.14)
- Rivera Fromage Blanc Nature (Similarity score: 19.43)
- Tine Mager Cottage Cheese (Similarity score: 20.22)
- Yoplait Calin Fromage Blanc (Similarity score: 21.28)
- Nestle Carnation En Balance (Similarity score: 22.14)
- Harvest Basket,lidl Saveur D'autrefois Relevée À La Noix De Muscade (Similarity score: 22.49)
- Low Fat Malt Milk (Similarity score: 22.97)
- Odyssée Odyssée, Noix De St Jacques Sans Corail (Similarity score: 23.35)