Provolone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 343kj (82 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 343kj (82 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 58.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 2 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nos Régions Ont Du Talent, Leclerc Gratin De Légumes À La Crème Fraîche ( Brocolis, Choux Fleur) (Similarity score: 9.98)
- Tamarindo Tomate Frito (Similarity score: 15.99)
- Danone Requeijão Cremoso (Similarity score: 16.31)
- Bj's Wholesale Club Corporate Brands Provolone Cheese (Similarity score: 16.82)
- Trempette Style Sud Ouest (Similarity score: 18.34)
- Great Lakes Cheese String Cheese (Similarity score: 18.38)
- Knorr Sauce Blanche (Similarity score: 18.75)
- The Chaat Company Llc The Chat Co , Savory Yogurt Snack, Mango Chili (Similarity score: 19.05)
- Tine Mager Cottage Cheese (Similarity score: 21.33)
- Coconut Red Lentil Soup (Similarity score: 23.93)
- Tbra Le Tripier Alsacien Tripes Au Riesling (Similarity score: 24.18)
- Rustico Coconut Red Lentil Soup (Similarity score: 24.38)
- Veritas Yogur Limon (Similarity score: 24.72)
- Carrefour Calamar Crudo Troceado Ultracongelado (Similarity score: 24.78)
- Bio Village Gratin De Choux Fleurs (Similarity score: 25.07)
Ingredients List
- Cultured Pasteurized Milk
- Salt
- Microbial Coagulating Enzyme
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)