Danone requeijão cremoso
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 343kj (82 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 343kj (82 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 4.7g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 64.38356164383562% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.4% |
| Saturated Fat Value | 4.7g |
| Score | 5 |
| Sodium | 151.384mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 151.4mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nos Régions Ont Du Talent, Leclerc Gratin De Légumes À La Crème Fraîche ( Brocolis, Choux Fleur) (Similarity score: 14.33)
- Provolone (Similarity score: 16.31)
- Great Lakes Cheese String Cheese (Similarity score: 17.15)
- Natural Yogurt (Similarity score: 19.39)
- Kozyshack Chocolate Pudding (Similarity score: 22.57)
- Netto Purée De Carotte (Similarity score: 22.95)
- Knorr Sauce Blanche (Similarity score: 23.04)
- Bio Village Gratin De Choux Fleurs (Similarity score: 23.20)
- Tamarindo Tomate Frito (Similarity score: 23.66)
- Rivera Fromage Blanc Nature (Similarity score: 23.69)
- Kirsty's Lentil Lasagne (Similarity score: 23.98)
- Rustico Coconut Red Lentil Soup (Similarity score: 24.25)
- Pelican Coquilles Saint Jacques (Similarity score: 26.40)
- Low Fat Malt Milk (Similarity score: 26.59)
- Tine Mager Cottage Cheese (Similarity score: 26.68)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Salt
- E509
- Rennet
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)