Netto Purée de Carotte
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 347kj (83 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 347kj (83 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.1g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 75% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | 3 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 5.2g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ricebliss Llc Ricebliss, Wholesome Brown Rice Snack, Pumpkin Pie (Similarity score: 11.64)
- Knorr Sauce Blanche (Similarity score: 14.91)
- Smoked Salmon Snack Strip (Similarity score: 21.13)
- Nos Régions Ont Du Talent, Leclerc Gratin De Légumes À La Crème Fraîche ( Brocolis, Choux Fleur) (Similarity score: 21.86)
- Danone Requeijão Cremoso (Similarity score: 22.95)
- Supervalu Tomato & Basil Soup (Similarity score: 25.40)
- Sauce Aux Morilles Et Aux Trompettes (Similarity score: 25.98)
- Carrefour Boqueron Limpio Sin Cabeza (Similarity score: 27.01)
- Carrefour Boquerón Crudo Ultracongelado (Similarity score: 27.01)
- The Chaat Company Llc The Chat Co , Savory Yogurt Snack, Mango Chili (Similarity score: 27.09)
- Provolone (Similarity score: 27.21)
- Buf Creamery Mozzarella Cheese (Similarity score: 27.73)
- Pelican Coquilles Saint Jacques (Similarity score: 28.21)
- Tamarindo Tomate Frito (Similarity score: 29.71)
- Veritas Yogur Limon (Similarity score: 30.68)