odyssée Odyssée, Noix de St Jacques sans corail
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 343kj (82 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 343kj (82 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.8g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -3 |
| Sodium | 144mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 144mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rustico Coconut Red Lentil Soup (Similarity score: 18.68)
- Marinara Sauce, Ziti Pasta, Onion, Zucchini, Yellow Squash, Red Bell Pepper, Spinach, Parmesan, Monterey Jack, Mozzarella Cheeses With Garden Vegetables (Similarity score: 20.13)
- Chobani Chobani Greek Yogurt Vanilla (Similarity score: 21.18)
- Chobani Greek Yogurt (Similarity score: 21.18)
- Great Lakes Cheese String Cheese (Similarity score: 23.35)
- Origen Cigrons Amb Espinacs (Similarity score: 24.59)
- Hiso Original Fried Chrysalis (Similarity score: 25.24)
- Pelletier Le Pain Grillé (Similarity score: 25.53)
- Pouce,auchan Filets De Colin D'alaska 10 Tranches (Similarity score: 25.97)
- Tbra Le Tripier Alsacien Tripes Au Riesling (Similarity score: 26.33)
- Bio Village Gratin De Choux Fleurs (Similarity score: 26.71)
- Natural Yogurt (Similarity score: 26.80)
- Kozyshack Chocolate Pudding (Similarity score: 27.08)
- Marinero,tommy Jaja (Similarity score: 27.45)
- Healthy Choice Classics Complete Meals Frozen Dinner, Classic Meat Loaf, 12 Ounce, 12 Oz (Similarity score: 27.83)
Ingredients List
- Mollusc
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)