Cottage cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 335kj (81 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 335.0kj (81 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.0g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 71.42857264499287% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.4% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -2 |
| Sodium | 320.0mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320.0mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Arla Protein Cottage Cheese (Similarity score: 7.01)
- Keso,arla,arla Foods Keso Cottage Cheese Mini Naturell (Similarity score: 10.18)
- Keso,arla,arla Foods Keso Cottage Cheese Mini Naturell (Similarity score: 10.18)
- Daisy Low Fat Cottage Cheese (Similarity score: 12.86)
- Albert Heijn Cottage Cheese Proteïne (Similarity score: 13.44)
- Liberte Fromage Cottage (2% M G ) (Similarity score: 13.67)
- Cottage Cheese (Similarity score: 14.55)
- Côté Table, Marque Repère Purée De Pommes De Terre Jambon Et Emmental (Similarity score: 16.56)
- Low Fat Cottage Cheese (Similarity score: 16.75)
- Low Fat Cottage Cheese (Similarity score: 16.75)
- Low Fat Cottage Cheese (Similarity score: 16.75)
- Low Fat Cottage Cheese (Similarity score: 16.75)
- Low Fat 2% Milkfat Cottage Cheese, Cottage (Similarity score: 16.85)
- Small Curd Lowfat Cottage Cheese (Similarity score: 16.85)
- Small Curd Lowfat Cottage Cheese (Similarity score: 16.85)