Celnat Muesli Montagnard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1542kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1542kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 8.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 41 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 41 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 11 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -4 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruit, Nut & Seed Muesli (Similarity score: 15.19)
- Celnat Muesli Montagnard (Similarity score: 16.12)
- Charles Vignon Muesli Bio Fruits D'été (Similarity score: 19.08)
- Dorset Cereals,simply Delicious Simply Delicious Muesli Nuts Raisins Sunflower Seeds (Similarity score: 21.12)
- Alara Alara Gluten Free Fruity Oats Muesli (Similarity score: 21.88)
- Kellogg's 5 Korn Müsli (Similarity score: 24.27)
- Ekoplaza Muesli Basis (Similarity score: 24.70)
- Monoprix Bio !,monoprix Muesli Bio (Similarity score: 25.75)
- La Vie Claire Muesli Aux 5 Céréales Et Aux 8 Fruits (Similarity score: 25.99)
- Ensemble Muesli Raisin, Sarrasin Toasté, Pomme Et Figue (Similarity score: 27.50)
- U Porridge Aux Noisettes & Cranberries (Similarity score: 27.64)
- Eroski Muesli Ecologico (Similarity score: 27.65)
- Hipp Baby Bircher Müesli (Similarity score: 27.79)
- Germline Muesli Céréales Germées Superfruits (Similarity score: 28.79)
- Freche Freunde,erdbär Frecher Getreideriegel Banane, Rote Traube & Aronia (Similarity score: 29.74)