Charles Vignon Muesli Bio fruits d'été
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 30 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 30 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.11111111111111% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.1% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -4 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Dorset Cereals,simply Delicious Simply Delicious Muesli Nuts Raisins Sunflower Seeds (Similarity score: 10.58)
- Eroski Muesli Ecologico (Similarity score: 15.05)
- Gerblé Muesli Aux Fruits Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 15.97)
- Celnat Muesli Montagnard Raisins Noisettes Abricots (Similarity score: 17.29)
- Kellogg's 5 Korn Müsli (Similarity score: 17.68)
- Ekoplaza Muesli Basis (Similarity score: 18.03)
- Celnat Muesli Montagnard (Similarity score: 19.08)
- Terres Et Céréales Bio Muesli Canneberges Gojis Myrtilles (Similarity score: 19.32)
- Terres Et Céréales Muesli Noisettes (Similarity score: 20.00)
- Terres & Céréales Bio,t&c Bio Muesli Noisettes, Raisins, Seigle Complet, Blé Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 20.00)
- Monoprix Bio !,monoprix Muesli Bio (Similarity score: 21.34)
- Joseph Favrichon Muesli Tradition Raisin Noisette Amande Bio (Similarity score: 21.38)
- Ensemble Muesli Raisin, Sarrasin Toasté, Pomme Et Figue (Similarity score: 21.42)
- Celnat Muesli Montagnard (Similarity score: 22.18)
- Calidad Suprema Almond Honey Crunch (Similarity score: 24.31)
Ingredients List
- Wholemeal Cereal
- Oat Flakes
- Rye Flakes
- Barley Flakes
- Fruit
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)