Celnat Muesli Montagnard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 8.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 44 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 44 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 11 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -4 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fruit, Nut & Seed Muesli (Similarity score: 14.65)
- Celnat Muesli Montagnard (Similarity score: 16.12)
- Charles Vignon Muesli Bio Fruits D'été (Similarity score: 22.18)
- Eroski Muesli Ecologico (Similarity score: 22.28)
- Dorset Cereals,simply Delicious Simply Delicious Muesli Nuts Raisins Sunflower Seeds (Similarity score: 28.03)
- Jordans Special Muesli 30% Fruits & Noix (Similarity score: 30.25)
- Celnat,les Natures Boulgour De Riz À La Châtaigne (Similarity score: 31.05)
- Gerblé Muesli Aux Fruits Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 31.33)
- Freche Freunde,erdbär Frecher Getreideriegel Banane, Rote Traube & Aronia (Similarity score: 32.81)
- Hipp Baby Bircher Müesli (Similarity score: 33.17)
- Kellogg's 5 Korn Müsli (Similarity score: 33.60)
- Alara Alara Gluten Free Fruity Oats Muesli (Similarity score: 33.91)
- Celnat Muesli Montagnard Raisins Noisettes Abricots (Similarity score: 33.99)
- Monoprix Bio !,monoprix Muesli Bio (Similarity score: 34.04)
- Cora Muesli Fruits (Similarity score: 34.33)
Ingredients List
- Raisin
- Buckwheat
- Hazelnut
- Apricot
- Sunflower Seed
- Dried Fruits
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)