celnat,les natures Boulgour de riz à la châtaigne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 4.4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 30 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 30 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 26.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.7% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -3 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 8.1g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jordans Special Muesli 30% Fruits & Noix (Similarity score: 19.47)
- Natur Gut,penny Bio Porridge Kakao (Similarity score: 20.79)
- Dm Bio Schoko Frühstücks Brei (Similarity score: 21.68)
- Cora Muesli Fruits (Similarity score: 22.58)
- Freche Freunde Getreidebrei Banane & Pflaume (Similarity score: 23.39)
- Gerblé Gerblé Muesli Aux Fruits (Similarity score: 24.02)
- Joseph Favrichon Muesli Tradition Raisin Noisette Amande Bio (Similarity score: 24.45)
- Dmbio,dm Bio Basen Balance Frühstücksbrei (Similarity score: 24.67)
- Dm Bio Basen Balance Frühstücks Brei (Similarity score: 24.67)
- Dmbio,dm Bio Früchte Frühstücksbrei (Similarity score: 25.11)
- Barilla Picolini Mini Penne Rigate Aux Courgettes Et Épinards Piccolini (Similarity score: 25.19)
- Gerblé Muesli Aux Fruits Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 25.54)
- Dm Früchte Frühstücksbrei (Similarity score: 26.36)
- Celnat Muesli Montagnard Raisins Noisettes Abricots (Similarity score: 27.66)
- Celnat Muesli Relax (Similarity score: 28.55)
Ingredients List
- Brown Long Grain Rice
- Chestnut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)