Gerblé Gerblé muesli aux fruits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 22.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 22.5 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.176470588235293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.2% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -3 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Joseph Favrichon Muesli Tradition Raisin Noisette Amande Bio (Similarity score: 14.14)
- Celnat Muesli 5 Cereales (Similarity score: 14.35)
- Gerblé Muesli Aux Fruits Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 15.56)
- Dm Bio Schoko Frühstücks Brei (Similarity score: 15.70)
- Alnatura Rote Beeren Porridge (Similarity score: 16.21)
- Freche Freunde Getreidebrei Banane & Pflaume (Similarity score: 17.29)
- Celnat Muesli Montagnard Raisins Noisettes Abricots (Similarity score: 18.07)
- Eroski Muesli Ecologico (Similarity score: 18.48)
- Gerblé Muesli Aux Fruits (Similarity score: 18.73)
- Cora Muesli Fruits (Similarity score: 18.89)
- Dm Bio Basen Balance Frühstücks Brei (Similarity score: 19.07)
- Dmbio,dm Bio Basen Balance Frühstücksbrei (Similarity score: 19.07)
- Bjorg Muesli (Similarity score: 19.48)
- Bjorg Muesli Superfruits (Similarity score: 19.77)
- Gerlinéa Croüsti (Similarity score: 20.05)
Ingredients List
- Oat Flakes
- Date
- Banana Puree
- Dry Roasted Almonds
- Vitamins
- Thiamin
- E101
- Vitamin B6
- Folic Acid
- Vitamin E
- Wheat Flakes
- Barley Flakes
- Raisin
- Whole Wheat Flour
- Rye
- Barley
- Apple
- Toasted Hazelnut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)