Celnat Muesli 5 Cereales
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1515kj (363 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1515kj (363 calories/kcal) |
| Fiber | 7.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 17 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 17 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.9g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 13.043478260869565% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 9.2g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gerblé Muesli Aux Fruits (Similarity score: 13.56)
- Gerblé Gerblé Muesli Aux Fruits (Similarity score: 14.35)
- La Mère Mimosa Miam Miam Granola Figues & Cannelle (Similarity score: 17.05)
- Evernat Flocons De Céréales (Similarity score: 17.19)
- Happy Bio Super Muesli Fruits Rouges Et Chia (Similarity score: 17.38)
- Joseph Favrichon Muesli Tradition Raisin Noisette Amande Bio (Similarity score: 18.53)
- Freche Freunde Getreidebrei Banane & Pflaume (Similarity score: 18.89)
- Bjorg Muesli Superfruits (Similarity score: 20.00)
- Delhaize Flocons D'avoine Raisins (Similarity score: 20.03)
- Grillon D'or Porridge Raisins Figues Pruneaux (Similarity score: 20.22)
- Jordans Muesli Bio Superfruits & Graines (Similarity score: 20.29)
- Barilla Picolini Mini Penne Rigate Aux Courgettes Et Épinards Piccolini (Similarity score: 20.39)
- Biocop Muesli Copos Crujientes (Similarity score: 20.49)
- Naturalia,cereco Muesli Raisins Noisettes Amandes (Similarity score: 20.51)
- Panzani Fusilli (Similarity score: 20.59)
Ingredients List
- Raisin
- Hazelnut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)