Germline Muesli céréales germées superfruits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 26.500000000000007 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 26.5 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.176470588235293% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.2% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alara Alara Gluten Free Fruity Oats Muesli (Similarity score: 10.69)
- U Porridge Aux Noisettes & Cranberries (Similarity score: 19.00)
- Ensemble Muesli Raisin, Sarrasin Toasté, Pomme Et Figue (Similarity score: 19.23)
- La Vie Claire Muesli Aux 5 Céréales Et Aux 8 Fruits (Similarity score: 19.42)
- Kellogg's 5 Korn Müsli (Similarity score: 20.19)
- Monoprix Bio !,monoprix Muesli Bio (Similarity score: 21.37)
- Terres Et Céréales,terres Et Céréales Bio Muesli Noisettes (Similarity score: 22.71)
- Terres Et Céréales Bio Muesli Canneberges Gojis Myrtilles (Similarity score: 23.21)
- U Bio,u Muesli Super Fruits (Similarity score: 23.69)
- Specially Selected Really Nutty Muesli (Similarity score: 24.01)
- Bauck Hof Hothafer Apfel Zimt Haferbrei (Similarity score: 25.07)
- Horno De San Juan S L Apple Cake (Similarity score: 25.10)
- Ekoplaza Muesli Basis (Similarity score: 25.65)
- Dorset Cereals,simply Delicious Simply Delicious Muesli Nuts Raisins Sunflower Seeds (Similarity score: 26.57)
- Charles Vignon Muesli Bio Fruits D'été (Similarity score: 27.27)
Ingredients List
- Fruit
- Pumpkin Seed
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)