Bruschetta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 293kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 293kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.090909090909092 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.1 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 170mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 170mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bea's Brooklyn's Best Roasted Garlic Gourmet Pasta Sauce (Similarity score: 9.08)
- Bea's Brooklyn's Best Bea's Brooklyn's Best, Gourmet Pasta Sauce, Roasted Garlic (Similarity score: 9.08)
- Lentil Cottage Pie (Similarity score: 17.88)
- Pastificio Fè Sugo All'aglione (Similarity score: 18.67)
- Marschland Naturkost Bio Erbsen (Similarity score: 20.46)
- Vegetarian Quinoa Chili (Similarity score: 20.55)
- The Little Potato Company Ltd Fresh Creamer Potatoes With Savory Herb Seasoning Pack, Savory Herb (Similarity score: 20.65)
- Fava Broad Beans (Similarity score: 21.01)
- Rustico Soup, Split Pea (Similarity score: 21.02)
- Kirby Red Beans (Similarity score: 21.04)
- Soup Minestrone (Similarity score: 21.51)
- John Zidian Company Inc Pasta Sauce (Similarity score: 21.84)
- Waitrose Chicken Chow Mein (Similarity score: 22.30)
- Bruschetta (Similarity score: 22.39)
- Legumes Pour Ratatouille (Similarity score: 22.68)
Ingredients List
- Tomato
- Red Bell Pepper
- Oregano
- Yellow Onion
- Bell Pepper
- Olive Oil
- Parsley
- White Balsamic Vinegar
- Kosher Salt
- Garlic
- Basil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)