Pastificio Fè Sugo all'aglione
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 293kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 293kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 16.666666666666668 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 16.7 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.571428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8.6% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bruschetta (Similarity score: 14.20)
- Bruschetta (Similarity score: 18.67)
- Bea's Brooklyn's Best Bea's Brooklyn's Best, Gourmet Pasta Sauce, Roasted Garlic (Similarity score: 19.20)
- Bea's Brooklyn's Best Roasted Garlic Gourmet Pasta Sauce (Similarity score: 19.20)
- Mein Menu Pfannen Gemüse (mexico) (Similarity score: 24.64)
- Müller Müllermilch (Similarity score: 25.48)
- Jake & Amos Million Dollar Pickles (Similarity score: 25.71)
- John Zidian Company Inc Pasta Sauce (Similarity score: 26.36)
- Dia Maíz Dulce (Similarity score: 27.04)
- Amora Amora Sauce Salade Poivron Rouge Tomate (Similarity score: 27.87)
- Divella Delizie Campagnole Ceci Lessati (Similarity score: 28.18)
- Nostrum Poulet Au Curry (Similarity score: 28.30)
- Casa Visco Finer Foods Pizza Sauce (Similarity score: 28.43)
- Mivolis Nahrungsergänzungsmittel Immun Wochenkur (Similarity score: 28.55)
- Perfetti Daygum White (Similarity score: 28.56)
Ingredients List
- Peeled Tomatoes
- Olive Oil
- Garlic
- Parsley
- Chili Pepper
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)