Bea's Brooklyn's Best Roasted Garlic Gourmet Pasta Sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 297kj (71 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 297kj (71 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.77g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.77g |
| Saturated Fat | 0.44g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.429378531073446% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.4% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | 0 |
| Sodium | 168mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 6.19g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 6.19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bea's Brooklyn's Best Bea's Brooklyn's Best, Gourmet Pasta Sauce, Roasted Garlic (Similarity score: 0.00)
- Bruschetta (Similarity score: 9.08)
- Rustico Soup, Split Pea (Similarity score: 16.83)
- John Zidian Company Inc Pasta Sauce (Similarity score: 17.90)
- Legumes Pour Ratatouille (Similarity score: 18.35)
- Ben's Original Süss Sauer Extra Gemüse (Similarity score: 18.78)
- Uncle Ben’s Uncle Ben’s Süß Sauer (Similarity score: 18.78)
- Pastificio Fè Sugo All'aglione (Similarity score: 19.20)
- Sklavenitis Φασολάκια Λαδερά Green Beans In Tomato Sauce (Similarity score: 19.23)
- Müller Müllermilch (Similarity score: 19.27)
- Marschland Naturkost Bio Erbsen (Similarity score: 20.37)
- Divella Delizie Campagnole Ceci Lessati (Similarity score: 20.64)
- The Little Potato Company Ltd Fresh Creamer Potatoes With Savory Herb Seasoning Pack, Savory Herb (Similarity score: 21.74)
- Amora Amora Sauce Salade Poivron Rouge Tomate (Similarity score: 21.80)
- Vegetarian Quinoa Chili (Similarity score: 21.82)
Ingredients List
- Tomato
- Basil
- Black Pepper
- Oregano
- Red Bell Pepper
- Tomato Puree
- Olive Oil
- Honey
- Onion
- Garlic Puree
- Salt
- Garlic
- Chianti Wine
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)