Marschland Naturkost Bio Erbsen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 291kj (70 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 291kj (70 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 172mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 172mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fortune Avenue Foods Inc Fortune Avenue, Soup Noodle With Seafood & Pork (Similarity score: 9.01)
- Waitrose Chicken Chow Mein (Similarity score: 15.36)
- Lentil Cottage Pie (Similarity score: 16.14)
- Legumes Pour Ratatouille (Similarity score: 19.21)
- Sauce Tomate Du Sud Ouest Basilic (Similarity score: 19.93)
- Bea's Brooklyn's Best Bea's Brooklyn's Best, Gourmet Pasta Sauce, Roasted Garlic (Similarity score: 20.37)
- Bea's Brooklyn's Best Roasted Garlic Gourmet Pasta Sauce (Similarity score: 20.37)
- Bruschetta (Similarity score: 20.46)
- Lupilu Bio Verduras Con Arroz Y Pavo (Similarity score: 21.88)
- Uncle Ben’s Uncle Ben’s Süß Sauer (Similarity score: 21.90)
- Ben's Original Süss Sauer Extra Gemüse (Similarity score: 21.90)
- John Zidian Company Inc Pasta Sauce (Similarity score: 22.53)
- Super U, U Tranches De Filet De Merlu Du Pacifique Surgelés (Similarity score: 23.13)
- Sklavenitis Φασολάκια Λαδερά Green Beans In Tomato Sauce (Similarity score: 23.21)
- Rustico Soup, Split Pea (Similarity score: 23.63)