Botan rice candy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1534kj (367 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1534kj (367 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 13.333333333333g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bread & Pizza Flour Blends (Similarity score: 16.37)
- Pc Organics Sirop D'érable 100 % Pur Pc Biologique (Similarity score: 17.39)
- Amira Natural Thai Jasmine Brown Rice (Similarity score: 18.81)
- Celnat Riz Soufflé Enrobés De Sirop De Riz (Similarity score: 19.12)
- Lieber Chocolate & Food Products Co Tapica Flour (Similarity score: 19.38)
- Bob's Red Mill Finely Ground Tapioca Flour (Similarity score: 19.38)
- Brien Brien Sirop D'érable 100% Pur 250ml (Similarity score: 19.63)
- Bloch,auguste Bloch Tapioca Pur Manioc (Similarity score: 19.99)
- Ketchup (Similarity score: 20.43)
- Maseca Gluten Free Instant Corn Masa Flour (Similarity score: 21.30)
- Natura Et Bella Pétales De Mais (Similarity score: 21.70)
- Safeway Inc Yellow Corn Meal (Similarity score: 22.04)
- Calrose White Rice (Similarity score: 22.14)
- Calrose White Rice (Similarity score: 22.14)
- Calrose Rice (Similarity score: 22.14)