Celnat Riz soufflé enrobés de sirop de riz
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 2.6 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 5% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 3 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Shredded Wheat (Similarity score: 16.09)
- Bulumu Granola (Similarity score: 16.19)
- Lightly Sweetened Whole Grain Wheat Cereal, Maple & Brown Sugar (Similarity score: 16.91)
- Seitenbacher Seitenbacher Müsli #108 (Similarity score: 17.69)
- Amira Natural Thai Jasmine Brown Rice (Similarity score: 17.75)
- El Corte Inglés Bio Crema De Avellanas (Similarity score: 17.80)
- Seitenbacher Musli Red Temptation (Similarity score: 18.20)
- Convento Bolo Mármore (Similarity score: 18.25)
- Target Stores Shredded Whole Wheat Cereal (Similarity score: 18.56)
- Bite Size Shredded Wheat, Blueberry Frosted (Similarity score: 18.56)
- Shredded Wheat, Strawberry Frosted (Similarity score: 18.56)
- Botan Rice Candy (Similarity score: 19.12)
- Muesli Montagnard (Similarity score: 19.45)
- El Mesías Pastelitos De Gloria (Similarity score: 19.99)
- Love Grown Foods Apple Cinnamon Hot Oats (Similarity score: 20.13)
Ingredients List
- Puffed Rice
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)