Natura Et Bella Pétales de mais
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bionaturae 100% Organic Durum Semolina Spaghetti (Similarity score: 6.15)
- Safeway Inc Yellow Corn Meal (Similarity score: 6.40)
- Sprouted Rice & Quinoa Blend (Similarity score: 6.51)
- Organic Sprouted Rice & Quinoa Medley (Similarity score: 6.51)
- White Lily Foods Company Enriched All Purpose Wheat Flour And White Grape Seed Flour Blend (Similarity score: 7.98)
- All Purpose Flour (Similarity score: 7.98)
- Bleached Enriched All Purpose Flour (Similarity score: 7.98)
- Glultino Glutino, Gluten Free Breadcrumbs, Original (Similarity score: 7.98)
- Egg Matzos (Similarity score: 7.98)
- All Purpose Flour (Similarity score: 7.98)
- All Purpose Flour (Similarity score: 7.98)
- Manischewitz Original Creamy Hot Wheat Cereal (Similarity score: 7.98)
- Food Lion Food Lion, All Purpose Flour (Similarity score: 7.98)
- Bruno's Supermarkets Inc All Purpose Flour (Similarity score: 7.98)
- All Purpose Flour (Similarity score: 7.98)
Ingredients List
- Corn
- Sugar
- Sea Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)