Maseca Gluten free instant corn masa flour
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 6.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 3g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 3.33g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.33g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- All Purpose Blend Baking Flour (Similarity score: 7.25)
- Gluten Free All Purpose Flour Blend (Similarity score: 7.75)
- Safeway Inc Yellow Corn Meal (Similarity score: 8.07)
- P A N Pre Cooked Yellow Corn Meal (Similarity score: 8.72)
- P A N White Corn Meal (Similarity score: 8.72)
- International Wholesalers Corp Instant Corn Masa (Similarity score: 8.72)
- P A N Pre Cooked White Corn Meal (Similarity score: 8.72)
- Instant Blue Corn Masa Flour (Similarity score: 8.72)
- Instant Corn Masa Mix (Similarity score: 9.17)
- Enriched Yellow Corn Meal (Similarity score: 9.34)
- Gluten Free Flour Mix (Similarity score: 9.34)
- Conrad Rice Mill Inc Hol Grain, Tempura Batter Mix (Similarity score: 9.34)
- Unbleached & Unenriched Cake Flour (Similarity score: 9.34)
- One Degree Organic Foods Organic Sprouted Brown Rice Flour (Similarity score: 9.34)
- Bonomelli Srl Polenta Valsugana, Pre Cooked Corn Flour (Similarity score: 9.34)
Ingredients List
- Corn Treated With Hydrated Lime
- Folic Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)