Gluten Free All Purpose Flour Blend
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1534kj (367 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1534kj (367 calories/kcal) |
| Fiber | 3.3333333333333 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.33 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.3333333333333g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- All Purpose Blend Baking Flour (Similarity score: 2.83)
- Hodgson Mill Hodgson Mill, Buckwheat Creamy Hot Cereal (Similarity score: 5.15)
- Brown Jasmine Rice (Similarity score: 5.39)
- Goya Foods Yellow Corn Meal (Similarity score: 5.85)
- Farine De Maïs (Similarity score: 5.85)
- All Purpose Gluten Free Baking Flour (Similarity score: 5.85)
- Albers White Enriched & Degermed Corn Meal (Similarity score: 5.85)
- Continental Mills Inc Yellow Corn Meal (Similarity score: 5.85)
- Bonomelli Srl Polenta Valsugana, Pre Cooked Corn Flour (Similarity score: 6.50)
- Unbleached & Unenriched Cake Flour (Similarity score: 6.50)
- Yellow Corn Meal (Similarity score: 6.50)
- Enriched Yellow Corn Meal (Similarity score: 6.50)
- Gluten Free Flour Mix (Similarity score: 6.50)
- Enriched White Corn Meal (Similarity score: 6.50)
- Topco Associates Inc Enriched White Corn Meal (Similarity score: 6.50)