Hodgson Mill Hodgson mill, buckwheat creamy hot cereal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.88g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 4.88g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -1 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tres Estrellas Harina De Arroz (Similarity score: 4.33)
- Wilkins Rogers Mills Old Fashioned Stone Ground Yellow Corn Meal (Similarity score: 4.49)
- Gluten Free All Purpose Flour Blend (Similarity score: 5.15)
- Glutinous Rice Flour (Similarity score: 5.28)
- Rollmops Au Vinaigre (Similarity score: 5.29)
- Continental Mills Inc Yellow Corn Meal (Similarity score: 6.01)
- Albers White Enriched & Degermed Corn Meal (Similarity score: 6.01)
- Goya Foods Yellow Corn Meal (Similarity score: 6.01)
- All Purpose Gluten Free Baking Flour (Similarity score: 6.01)
- Farine De Maïs (Similarity score: 6.01)
- Riz A Long Grains (Similarity score: 6.63)
- Kraft Riz Précuit (Similarity score: 6.63)
- Riz À Grains Long (Similarity score: 6.63)
- Minute Rice Riz (Similarity score: 6.63)
- Foods Rice Flour (Similarity score: 6.63)
Ingredients List
- Buckwheat
- Milled Flax Seed
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)