Bauducco Galletas de chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1756kj (420 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1756kj (420 calories/kcal) |
| Fiber | 4 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 21 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 48.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 48.3% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 183mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 183mg |
| Sugars | 31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Raspberry Danish, Raspberry (Similarity score: 13.24)
- Village Bakery Raspberry Danish, Raspberry (Similarity score: 13.55)
- Giovanni Cova & C La Colomba Pasquale Classica (Similarity score: 15.82)
- Colomba Classica (Similarity score: 15.82)
- Giovanni Cova & C Colomba Classica (Similarity score: 15.82)
- Schick's Black & White Cookies (Similarity score: 17.53)
- Balocco Panettone Moka (Similarity score: 18.17)
- Energy Bar (Similarity score: 18.45)
- Aptonia Barres De Céréales Chocolat (Similarity score: 18.75)
- Ultimate Snickerdoodle Cookie (Similarity score: 18.78)
- Cadbury Brunch Bar Raisin 6 Pack (Similarity score: 18.85)
- Giant Energy Performance Bar (Similarity score: 19.22)
- Giant Performance Energy Bar (Similarity score: 19.22)
- Life Choice Energy Bar (Similarity score: 19.22)
- Hema Biscuits Donut (Similarity score: 19.38)