Hema Biscuits donut
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1749kj (419 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1749kj (419 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 23 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.9g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.9g |
| Saturated Fat | 12.2g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 54.222222222222214% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.2% |
| Saturated Fat Value | 12.2g |
| Score | 23 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 36g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 36g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tante Odile Galettes Royales X6 (Similarity score: 13.79)
- Jacquemart Moelleux Aux Noisettes (Similarity score: 14.83)
- Reese Puffs, Reese's Barres De Céréales À Saveur De Beurre D'arachide Et Cacao (Similarity score: 15.58)
- Balocco Pandoro Maxiciok (Similarity score: 16.81)
- Balocco Pandoro Maxi Ciok (Similarity score: 16.81)
- Panettone (Similarity score: 17.33)
- Giovanni Cova & C Colomba Classica (Similarity score: 17.75)
- Giovanni Cova & C La Colomba Pasquale Classica (Similarity score: 17.75)
- Colomba Classica (Similarity score: 17.75)
- Mini Colomba Aux Pepites De Fraises (Similarity score: 18.33)
- Bauducco Galletas De Chocolate (Similarity score: 19.38)
- Ultimate Snickerdoodle Cookie (Similarity score: 19.65)
- Motta Tartufone Panettone As Gr 800 (Similarity score: 20.74)
- Bauli Panettone Chocolate Chips Bauli (Similarity score: 20.81)
- Crostatina Al Farro (Similarity score: 20.82)