Panettone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1745kj (418 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1745kj (418 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.6g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 46.05263157894737% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.1% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 20 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 39.7g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 39.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giovanni Cova & C La Colomba Pasquale Classica (Similarity score: 11.52)
- Giovanni Cova & C Colomba Classica (Similarity score: 11.52)
- Colomba Classica (Similarity score: 11.52)
- Reese Puffs, Reese's Barres De Céréales À Saveur De Beurre D'arachide Et Cacao (Similarity score: 16.38)
- Two Bite Two Bite, Red Velvet Cupcakes, Cream Cheese (Similarity score: 16.92)
- Hema Biscuits Donut (Similarity score: 17.33)
- Energy Bar (Similarity score: 18.78)
- Two Bite Red Velvet Cupcakes (Similarity score: 20.13)
- Mr Kipling Mr Kipling Bakewell Slices (Similarity score: 21.18)
- Jacquemart Moelleux Aux Noisettes (Similarity score: 21.26)
- Bauducco Galletas De Chocolate (Similarity score: 22.74)
- Milk Chocolate Candies (Similarity score: 22.95)
- Hostess Brownies (Similarity score: 22.95)
- Cadbury Brunch Bar Raisin 6 Pack (Similarity score: 23.05)
- Mini Colomba Aux Pepites De Fraises (Similarity score: 23.05)