Auchan Semoule de blé dur moyenne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.44g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.157894736842106% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.2% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 3.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pingo Doce Farinha De Trigo Tipo 55 Sem Fermento (Similarity score: 4.70)
- Pérola Farinha De Trigo (Similarity score: 4.70)
- La Bio Idea Penne Séché À Basse Température (Similarity score: 4.83)
- Conad Penne Rigate (Similarity score: 4.90)
- K Classic Fusilli (Similarity score: 4.99)
- Bronze Die Cut Special Pasta Of Durum Wheat Semolina (Similarity score: 5.69)
- Alnatura Kamut Khorasan Weizen (Similarity score: 5.84)
- Carrefour Pasta Gansettes (Similarity score: 6.37)
- Alnatura Dinkel Spaghetti (Similarity score: 6.43)
- Auchan Macaroni (Similarity score: 6.47)
- Auchan Linguine (Similarity score: 6.47)
- Maltagliati 174 Palle Di Piombe (Similarity score: 7.00)
- Maltagliati 4 Spaghetti (Similarity score: 7.00)
- Paysans D'ici Torsades Bio Blé Complet (Similarity score: 7.33)
- Coop Naturaplan Bio Hörnli Teigwaren, Eierteigwaren (Similarity score: 7.40)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)