Pingo Doce Farinha de Trigo tipo 55 sem fermento
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1541kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1541.0kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.0g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.076923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.1% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4.0mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pérola Farinha De Trigo (Similarity score: 0.00)
- Auchan Semoule De Blé Dur Moyenne (Similarity score: 4.70)
- Bronze Die Cut Special Pasta Of Durum Wheat Semolina (Similarity score: 5.03)
- K Classic Fusilli (Similarity score: 5.55)
- Backfee Backoblaten Rund (Similarity score: 5.77)
- La Bio Idea Penne Séché À Basse Température (Similarity score: 5.86)
- Conad Penne Rigate (Similarity score: 5.95)
- Melvit Mąka Kukurydziana (Similarity score: 6.62)
- Alnatura Dinkel Spaghetti (Similarity score: 6.63)
- Auchan Linguine (Similarity score: 6.87)
- Auchan Macaroni (Similarity score: 6.87)
- Autour Du Riz Riz Jasmin Blanc (Similarity score: 7.00)
- Lazzaretti Rigatoni Maïs Et Riz (Similarity score: 7.17)
- Les Moulins De Provence Coquillettes Maïs Et Riz (Similarity score: 7.17)
- Carrefour Pasta Gansettes (Similarity score: 7.36)