Bronze die cut special pasta of durum wheat semolina
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.71g |
| Saturated Fat | 0.36g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.111731843575416% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.1% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 5mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5mg |
| Sugars | 3.57g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- K Classic Fusilli (Similarity score: 2.60)
- Conad Penne Rigate (Similarity score: 3.21)
- Alnatura Dinkel Spaghetti (Similarity score: 3.74)
- Carrefour Pasta Gansettes (Similarity score: 4.18)
- Maltagliati 174 Palle Di Piombe (Similarity score: 4.89)
- Maltagliati 4 Spaghetti (Similarity score: 4.89)
- Pérola Farinha De Trigo (Similarity score: 5.03)
- Pingo Doce Farinha De Trigo Tipo 55 Sem Fermento (Similarity score: 5.03)
- Auchan Semoule De Blé Dur Moyenne (Similarity score: 5.69)
- Auchan Macaroni (Similarity score: 6.81)
- Auchan Linguine (Similarity score: 6.81)
- Backfee Backoblaten Rund (Similarity score: 6.89)
- Evernat Pain Azyme (Similarity score: 6.92)
- La Bienfaisante Matsot À L'eau (Similarity score: 6.94)
- Le Renard Le Renard Semoule De Ble Dur Fine 1 Kg (Similarity score: 6.97)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Water
- Dehydrated Chili Pepper* 2% And Spinach
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)