Top Budget Cônes x8 goût Vanille - Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 78.26086956521739% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.3% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 62.8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 62.8mg |
| Sugars | 26.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Cônes Caramel Beurre Salé (Similarity score: 12.13)
- Xtra,coop Jäätelötuutit (Similarity score: 12.60)
- M&s Tiramisu (Similarity score: 13.07)
- Ice Cream (Similarity score: 13.70)
- Cone (Similarity score: 13.79)
- Tiramisu (Similarity score: 14.27)
- Leader Price Feuilleté Glacé (Similarity score: 15.39)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 16.38)
- Giant Eagle Market District Ice Cream, Black Raspberry Choco Chunk (Similarity score: 17.10)
- Auchan Cône Façon Citron Meringué 426 G (Similarity score: 17.29)
- Gildo Rachelli Tiramissu (Similarity score: 17.52)
- Gildo Rachelli Tiramisu (Similarity score: 17.52)
- Chocolate Malt Milkshake Ice Cream, Chocolate Shake It Truffles (Similarity score: 17.63)
- Blue Bunny Ice Cream (Similarity score: 17.91)
- Banana Cream Pie Banana Super Premium Ice Cream With Whipped Cream Flavored Ribbon And Pie Crust Pieces, Banana Cream Pie (Similarity score: 18.00)