Banana cream pie banana super premium ice cream with whipped cream flavored ribbon and pie crust pieces, banana cream pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.26g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.26g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.71779141104295% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 17 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 28.26g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream, Matcha Green Tea (Similarity score: 4.63)
- Ben & Jerry's, Unilever Karamel Sutra Core Chocolate & Caramel Ice Creams With Fudge Chips & A Soft Caramel Core, Karamel Sutra Core (Similarity score: 6.44)
- Grycan Grycan (Similarity score: 8.65)
- Grycan,lody Od Pokoleń Lody Waniliowe (Similarity score: 8.65)
- Grycan Lody Waniliowe (Similarity score: 8.65)
- Welsh Farms Super Premium Ice Cream (Similarity score: 8.67)
- Coffee Cookie Crumble Gelato Layers (Similarity score: 8.99)
- Chocolate Malt Milkshake Ice Cream, Chocolate Shake It Truffles (Similarity score: 9.94)
- Grycan Lody Śmietankowe (Similarity score: 11.88)
- Grycan,lody Od Pokoleń Lody Śmietankowe (Similarity score: 11.88)
- Null, Magnum Magmum Double Caramel (Similarity score: 12.09)
- Mövenpickmövenpick Mövenpick Stracciatella (Similarity score: 12.57)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Tres Leches Brigadeiro, Tres Leches Brigadeiro (Similarity score: 13.09)
- Leader Price Feuilleté Glacé (Similarity score: 13.57)
- French Earl Grey Tea Ice Cream, French Earl Grey Tea (Similarity score: 13.71)
Ingredients List
- Cream
- Salt
- Egg
- Egg Yolk
- Coconut Oil
- Corn Starch
- E440a
- E410
- E412
- E407
- E330
- Milk
- E300
- Titanium Dioxide For Color
- Sugar
- Skimmed Milk
- Water
- Wheat Flour
- Banana
- Dextrose
- Contains 2% And Less Of Natural Flavors
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)