Chocolate malt milkshake ice cream, chocolate shake it truffles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 16 |
| Sodium | 65mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 65mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Ice Cream, Coconut Fudge Almond (Similarity score: 6.94)
- Welsh Farms Super Premium Ice Cream (Similarity score: 7.06)
- Grycan Grycan (Similarity score: 7.23)
- Grycan,lody Od Pokoleń Lody Waniliowe (Similarity score: 7.23)
- Grycan Lody Waniliowe (Similarity score: 7.23)
- Ben & Jerry's, Unilever Karamel Sutra Core Chocolate & Caramel Ice Creams With Fudge Chips & A Soft Caramel Core, Karamel Sutra Core (Similarity score: 9.25)
- French Earl Grey Tea Ice Cream, French Earl Grey Tea (Similarity score: 9.46)
- Banana Cream Pie Banana Super Premium Ice Cream With Whipped Cream Flavored Ribbon And Pie Crust Pieces, Banana Cream Pie (Similarity score: 9.94)
- Null, Magnum Magmum Double Caramel (Similarity score: 10.10)
- Mövenpickmövenpick Mövenpick Stracciatella (Similarity score: 10.68)
- Ice Cream, Matcha Green Tea (Similarity score: 10.99)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 11.20)
- L'angélys Cornet Vanille Coulis Caramel (Similarity score: 11.25)
- Haagen Dazs, Ice Cream, Tres Leches Brigadeiro, Tres Leches Brigadeiro (Similarity score: 11.33)
- Dovgan Plombir (Similarity score: 11.95)
Ingredients List
- Cream
- Corn Starch
- Wheat Flour
- Malted Barley
- Vanilla Extract
- Soya Oil
- Egg
- Egg White
- Milk
- E412
- Salt
- Skimmed Milk
- Natural Flavouring
- Soya Lecithin
- Canola Oil
- E440a
- E500ii
- Enzyme
- E407
- Liquid Sugar
- Water
- Corn Syrup
- Sugar
- Coconut Oil
- Egg Yolk
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)