Tonton Pierrot brochette Lion
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1545kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1545kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 85g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 85g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Jämtgott,candy People Sour Foam (Similarity score: 11.14)
- Les Gourmandises De Sophie Guimauves Fourrées (Similarity score: 14.37)
- Zonnatura 20 Kruiden Oplosthee (Similarity score: 17.89)
- Brown Sugar Cane (Similarity score: 18.38)
- Confetti Jelly (Similarity score: 19.34)
- Sour Patch Soft Candy Bunnies Fat Freeeaster12x9 5 Oz (Similarity score: 20.19)
- Clarks Clarks Maple Syrup Lt Gd 242ml (Similarity score: 20.24)
- Nestlé Nescau (Similarity score: 20.75)
- Assorted Jelly Beans (Similarity score: 21.44)
- Easter Jelly Beans (Similarity score: 21.44)
- Jelly Beans Candy (Similarity score: 21.44)
- Fareway, Fareway Stores Inc Fareway, Delicious Candies Jelly Beans (Similarity score: 21.44)
- Spartan Spartan, Candy, Jelly Bean (Similarity score: 21.44)
- Zed Candy Double Dares Game Jelly Beans (Similarity score: 21.84)
- Cherry (Similarity score: 21.89)
Ingredients List
- Sugar
- E120
- E150
- E153
- E160ai
- Glucose Fructose Syrup
- Water
- E428
- Milk Proteins
- Egg White
- Lemon Juice
- Flavouring
- Humectant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)