Nestlé Nescau
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1550kj (371 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1550kj (371 calories/kcal) |
| Fiber | 5.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 9 |
| Sodium | 35.6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 35.6mg |
| Sugars | 75g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Gourmandises De Sophie Guimauves Fourrées (Similarity score: 13.69)
- Jämtgott,candy People Sour Foam (Similarity score: 14.45)
- Marich Confectionery Company Marich Confectionery Co, Green Jelly Beans (Similarity score: 17.04)
- Tonton Pierrot Brochette Lion (Similarity score: 20.75)
- Mini Belts (Similarity score: 22.09)
- Sour Dudes, Watermelon (Similarity score: 22.09)
- Jam Of Love (Similarity score: 23.69)
- Sour Patch Soft Candy Bunnies Fat Freeeaster12x9 5 Oz (Similarity score: 24.00)
- Clarks Clarks Maple Syrup Lt Gd 242ml (Similarity score: 24.85)
- Mini Gourmet Jelly Beans (Similarity score: 24.91)
- Fruit Fusion Tiny Jelly Bird Eggs Candy, Apple, Orange, Grape, Cherry, Raspberry (Similarity score: 24.91)
- Jelly Belly Jelly Belly 40 Flavors, 8 25oz (Similarity score: 24.91)
- Miniature Dragon Jelly Beans Candy, Chocolate Pudding, Dragon Fruit, Dragon's Breath, Pear & Cherry (Similarity score: 24.91)
- Roundy's Jelly Belly 49 Flavor Jelly Beans, Jelly Belly 49 (Similarity score: 24.91)
- Assorted Jelly Beans Candy (Similarity score: 24.91)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)