Brown sugar cane
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 29mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 29mg |
| Sugars | 89.29g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 89.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Treat Street Bobblehead With Candy (Similarity score: 4.25)
- Jam Of Love (Similarity score: 16.31)
- Clarks Clarks Maple Syrup Lt Gd 242ml (Similarity score: 17.15)
- Dm Heiße Acerola Kirsche (Similarity score: 17.68)
- Tonton Pierrot Brochette Lion (Similarity score: 18.38)
- Despar Zucchero Di Canna (Similarity score: 18.44)
- Marrons Glacés (Similarity score: 18.65)
- Radz Assorted Candy (Similarity score: 18.87)
- Rock N' Troll Candy (Similarity score: 18.87)
- Sour Patch Soft Candy Bunnies Fat Freeeaster12x9 5 Oz (Similarity score: 19.56)
- Sour Cherry Balls, Sour Cherry (Similarity score: 19.77)
- 100% Pure Maple Syrup (Similarity score: 19.77)
- Cherry (Similarity score: 20.69)
- Jelly Beans Candy (Similarity score: 21.09)
- Spartan Spartan, Candy, Jelly Bean (Similarity score: 21.09)
Ingredients List
- Brown Sugar
- Cane Sugar Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)