Sprinkled mint chip ice cream bar, mint chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.13g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.13g |
| Saturated Fat | 8.51g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 57.152451309603755% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.2% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 16 |
| Sodium | 32mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 32mg |
| Sugars | 23.4g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Erhard Bûche Glacée Artisanale Vanille Marron (Similarity score: 12.95)
- Oregon Ice Cream Chocolate Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 13.08)
- Häagen Dazs Fruit Collection (Similarity score: 13.11)
- Oregon Ice Cream Mint Chip Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 13.78)
- My Mochi Ripe Strawberry Premium Mochi (Similarity score: 14.24)
- Graeter's, Graeter's Inc Strawberry Chocolate Chip Ice Cream, Strawberry Chocolate Chip (Similarity score: 14.49)
- Ripe Strawberry Mochi Ice Cream, Ripe Strawberry (Similarity score: 14.72)
- Haagen Dazs,gelato, Italian Style Frozen Dessert, Stracciatella , Stracciatella (Similarity score: 15.72)
- Glace Collection Gourmande (Similarity score: 15.80)
- Ice Cream (Similarity score: 16.15)
- Chocolate Sundae Vanilla Bean Mochi Ice Cream With Cherry Center, Chocolate Sundae (Similarity score: 16.42)
- Chocolate Sundae Flavored Mochi With Vanilla Ice Cream And A Cherry Center Wrapped In Sweet, Pillowy Dough, Chocolate Sundae (Similarity score: 16.42)
- Ben & Jerry's,unilever Chunky Monkey Ice Cream (Similarity score: 16.49)
- Baileys Coffe Delight (Similarity score: 16.63)
- Mochi Green Tea Ice Cream (Similarity score: 17.20)
Ingredients List
- Milk
- E410
- E415
- Cream
- Cane Sugar
- Chocolaty Chips
- Tapioca Syrup
- Tapioca Starch
- Peppermint
- E412
- Soya Lecithin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)