Chocolate sundae flavored mochi with vanilla ice cream and a cherry center wrapped in sweet, pillowy dough, chocolate sundae
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.33g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.33g |
| Saturated Fat | 3.49g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 60.06884681583477% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.1% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 12 |
| Sodium | 35mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 35mg |
| Sugars | 30.23g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 30.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Sundae Vanilla Bean Mochi Ice Cream With Cherry Center, Chocolate Sundae (Similarity score: 0.00)
- Ripe Strawberry Mochi Ice Cream, Ripe Strawberry (Similarity score: 3.29)
- My Mochi Ripe Strawberry Premium Mochi (Similarity score: 6.80)
- Sweet Mango Mochi Ice Cream, Sweet Mango (Similarity score: 10.14)
- Double Chocolate Mochi Ice Cream With Chocolaty Bits, Double Chocolate (Similarity score: 11.58)
- Double Chocolate Mochi Ice Cream With Chocolaty Bits, Double Chocolate (Similarity score: 11.58)
- Green Tea Mochi Ice Cream, Green Tea (Similarity score: 11.58)
- Mochi Vanilla Ice Cream (Similarity score: 14.09)
- Labeyrie Omelette Norvegienne (Similarity score: 14.27)
- My Mo Vanilla Blueberry Mochi Ice Cream (Similarity score: 14.54)
- Mochi (Similarity score: 15.76)
- Mochi Green Tea Ice Cream (Similarity score: 15.81)
- Haagen Dazs,gelato, Italian Style Frozen Dessert, Stracciatella , Stracciatella (Similarity score: 15.94)
- Erhard Bûche Glacée Artisanale Vanille Marron (Similarity score: 16.21)
- Sprinkled Mint Chip Ice Cream Bar, Mint Chip (Similarity score: 16.42)
Ingredients List
- Milk
- E412
- Cream
- Cherry Filling
- Sugar
- Corn Syrup
- Whey
- Skimmed Milk Powder
- Stabiliser
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)