Spaghetti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pasta Amaranto (Similarity score: 4.42)
- Albhof Bandnudeln (Similarity score: 4.94)
- Idénat Amarante (Similarity score: 5.38)
- Garofalo Italian Couscous Medium (Similarity score: 5.66)
- Flocons D'avoine Grains Entiers (Similarity score: 6.83)
- Cem Porcento Avena Copos (Similarity score: 6.86)
- Nudelhof Spiral Nudeln (Similarity score: 7.22)
- Combino Feine Bandnudeln (Similarity score: 7.22)
- Kaufland Classic Buchstaben (Similarity score: 7.22)
- Carloni Dinkel Spaghetti (Similarity score: 8.34)
- Panzani Torti (Similarity score: 8.63)
- Matsot Tradition (Similarity score: 8.89)
- Delhaize, Fr:quinoa Blanc, Fr:quinoa Quinoa Blanc (Similarity score: 9.00)
- Flocon D'avoine (Similarity score: 9.01)
- Ferrero,ebro Foods Graine De Couscous Moyen (+ 25 % Gratuit) (Similarity score: 9.07)