Pasta Amaranto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.181818181818183% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 10mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Garofalo Italian Couscous Medium (Similarity score: 4.39)
- Spaghetti (Similarity score: 4.42)
- Delhaize, Fr:quinoa Blanc, Fr:quinoa Quinoa Blanc (Similarity score: 7.50)
- Panzani Torti (Similarity score: 7.54)
- Albhof Bandnudeln (Similarity score: 7.76)
- Flocon D'avoine (Similarity score: 7.96)
- Idénat Amarante (Similarity score: 8.10)
- Flocons D'avoine Grains Entiers (Similarity score: 8.23)
- Ferrero,ebro Foods Graine De Couscous Moyen (+ 25 % Gratuit) (Similarity score: 8.29)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Couscous (Similarity score: 8.77)
- Haricaman Harina Integral De Avena (Similarity score: 9.01)
- Tipiak Tendres Perles Blé (Similarity score: 9.05)
- Lustucru Lustucru (Similarity score: 9.13)
- Boni Penne Rigate (Similarity score: 9.14)
- Rewe Fussili Aus Kichererbsen (Similarity score: 9.30)