Cem Porcento AVENA COPOS
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.1g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 20.3125% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.3% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Spaghetti (Similarity score: 6.86)
- Michel Come Semoule (Similarity score: 6.89)
- Carloni Dinkel Spaghetti (Similarity score: 7.28)
- Idénat Amarante (Similarity score: 7.43)
- Flocons D'avoine Grains Entiers (Similarity score: 7.61)
- El Granero Integral Copos De Avena Integral (Similarity score: 7.73)
- Albhof Bandnudeln (Similarity score: 8.51)
- Fiorini Tagliatelles (Similarity score: 8.62)
- Belle France Couscous Grain Moyen (Similarity score: 8.79)
- Boni Couscous Précuit (Similarity score: 8.87)
- Boni Couscous Precuit (Similarity score: 8.87)
- Belle France Couscous Grain Fin (Similarity score: 8.91)
- Belle France Couscous Grain Moyen (Similarity score: 8.91)
- Belle France Couscous (Similarity score: 8.91)
- Dovgan, Speisekammer Dovgan Buchweizen (Similarity score: 9.04)