Pumpkin porridge with honey
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 310kj (75 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 310kj (75 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.05g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.05g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 154mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 154mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Amora Amora Sauce Salade Poivron Rouge Tomate (Similarity score: 16.66)
- Can Rot Xarda Lentejas Al Natural (Similarity score: 18.86)
- Biogreen House Lentejas Eco (Similarity score: 18.87)
- Monjardín Lentejas Al Natural (Similarity score: 18.87)
- Mama, Mama Nano's Vegetarian Sauce (Similarity score: 20.96)
- Hormel Hormel, Compleats, Apple Cinnamon Oatmeal (Similarity score: 21.01)
- Mama Nano's Llc Traditional With Tuna Sauce (Similarity score: 21.07)
- Gutbio Lentejas Cocidas Extra (Similarity score: 22.76)
- Nur Puur Kidney Bohnen (Similarity score: 22.97)
- Bruschetta (Similarity score: 23.19)
- Machandel Fagioli Rossi Bio Al Naturale (Similarity score: 23.36)
- Cucina Sartor, Surmont Funghi E Patate Con Porcini (Similarity score: 23.41)
- Rienzi Rienzi, Fresh Mini Gnocchi With Potato (Similarity score: 23.99)
- Divella Delizie Campagnole Ceci Lessati (Similarity score: 24.22)
- Dia Maíz Dulce (Similarity score: 24.73)
Ingredients List
- Pumpkin
- Refined Salt
- Autumn Squash
- Refined Water
- Refined Sugar
- Sweet Red Bean
- Glutinous Rice Flour
- Glutinous Rice
- Honey
- Vitamin C
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)